Tidligere arrangementer

Her ses en liste over tidligere arrangementer med offentlig adgang.
Udover disse arrangementer vises børneteater for skoleklasser i Ballerup Kommune og vi udlejer salen og caféen til lukkede arrangementer. Desuden har vi en del produktionsprøver, hvor bands og kompagnier forbereder turné. Disse aktiviteter fremgår ikke af listen.

 

2018

11/12 Islanders feat. Emma O’Sullivan (DK/IE)

8/12 Ballerup Musik- og Kulturskolestore juleshow

5-6/12 The Knot af Didy Veldman / Umanoove (UK)

3/12 I SIDSTE ØJEBLIK – Tema / Folketeatret

29/11 Alireza Ghorbani (IR)

25/11 ANDENS VERDENSKRIG – TEMA / Cafe Liva

24/11 Fatma Zidan (EG/DE/DK)

22/11 PRÆSIDENTINDERNE – TEMA / Det Kgl. Teater

21/11 Udvandrerne  – danskdansk

20/11 Talisk (SCO)

17/11 Swinghouse Orchestra

14/11 Nautilus – Trygve Wakenshaw (NZ)

9/11 “R” med Freestyle Phanatix

8/11 Søren Krogh & Janus Bechmann

7/11 Simon Talbot – Make Denmark Great Again

3/11 Thomas Hartmann – KÆRLIGHED

2/11 BRIDGE OVER TROUBLED WATER – Tema / Landsteatret

30/10 Paddy Doyles officielle 50 års jubilæumskoncert – med gæster (DK)

27/10 Kida (XK/AL) + DJ MAANO (SE)

26/10 Rocqawali (PK/IR/DK)

24/10 Fuhlendorff – går over i historien – Del 2

19/10 PEER GYNT – Tema / Folketeatret

17/10 Dybvaaaaad – TV-optagelse

13/10 Michael Vesterskov og Fars Sange

12/10 Northern Assembly

11/10 No More Jacks – mod nye tider

10/10 Linda Ps talkshow – med bl.a. talk og show

9/10 Michael McGoldrick & Dezi Donnelly + Sean Whelan, Helen Davies & Lars Kristensen (SCO/IRE/UK/DK)

6/10 FBI proudly presents: DM i stand up 2018 – semifinale

5/10 TOMMY KENTER  – Tema

3/10 Ruben Søltoft – TING FRA MIN MUND

15-29/9 Skammerens Datter 2 – KLIMA

6/9 Verdensmusikalsk Gallaaften

2/9 The Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) – Økohøst i Pederstrup

28/8 Còig (CA)

25/8 Mere Monitor Vol. 2

23/5 Baltic Crossing (FI/UK/DK)

22/5 Erlend Viken Trio (N)

9/5 Fuhlendorff – går over i historien – Del 1

8/5 Himmerland (DK) feat. Mairi Campbell (SCO)

6/5 Swing-time med Stig Rossen og Big Blue Band

3/5 Dreamers’ Circus

29/6 Tema billetdag

26/4 LIVA – Tema / Folketeatret (aflyst)

25/4 Gintberg Reder Verden – LIVE 2018

17-21/4 VERDEN VENTER Ballerup Musical / BASK

8/4 UDE- OG HJEMME IGEN – BALDURS FORÅRSKONCERT

6/4 JAZZHOUSE CLASSIC presents ‘A Tribute to Ella – Cæcilie Norby with strings’ + ‘Nikolaj Hess Spacelab Organ Trio’ (Funky Nacht Trio)

4/4 Helene Blum Harald Haugaard Band

3/4 Barluath (SCO)

2/4 PETER PAN  – Tema / Folketeatret

23/3 INDENFOR MURENE  – Tema / Teater2 og NørregadeTeatret

22/3 Esko Järvelä Epic Male Band (FIN)

20/3 Pernille og Stephen Quigg (SCO)

14/3 Niels Hausgaard – “På egen Hånd”

12/3 DE LYSTIGE KONER – Tema / Folketeatret

11/3 Solitude Duo af Daniel Léveillé (CA)

9/3 A Snowball´s Chance in Hell af DON*GNU

7 – 10/3 6 opførelser af Ikke uden min Mor af danskdansk på Tapeten, Parkhuset og Ryttergaarden

6/3 Gnoss (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

4/3 MÅSKE KU´ VI – TEMA / Cafe Liva

2/3 INDEN JEG FYLDER 67 – TEMA / Landsteatret

1/3  Don’t Leave Me Alone med Dansk Danseteater

21-24/2  4 shows med CHARGE af Kevin Finnan, Motionhouse (UK)

15/2 MIG OG ULF – TEMA / Jangmark Agentur

11-13/2  3 shows med The Great Paradox of Play af Rapid Eye (DK/SE/FIN)

3/2 Dans på Toppen – Ballerup Musik & Kulturskole

31/1  2 shows med Tobias Dybvad – Fasser Partner

27/1 UNGE SYNGER KLASSISK – Ballerup Musik- & Kulturskole

25/1 TEMPO, TIMING OG TJU-HEJ – TEMA / Louise Schouw Teater

23/1 Paddy Doyles Kvartet (DK) – Skotsk & Irsk Musikscene

21/1  2 kinesiske nytårsshows med ’Jilin Art Troupe’ arr. af Bycirklen og den kinesiske ambassade i Danmark

 

2017

18/12 Baltorpskolens skoleteater

15/12 PIRATERNE FRA PENZANCE – TEMA / Figaros og Den Ny Opera

12-14/12  6 shows  med The Nisse Twins – Uppercut Danseteater

10/12 Familiekoncert med Wafande – Jul på Baltoppen / Ballerup Kommune / UNICEF

10/12 Syng julen ind sammen med Sigurd & Bjørnen Bjørn – Jul på Baltoppen / Ballerup Komune / UNICEF

9/12 MUSIKSKOLENS STORE JULESHOW – Ballerup Musik- & Kulturskole

5/12 Na Leanai (IE) – Skotsk & Irsk Musikscene

25/11 Mozzik (XK/AL) – BPromoter / Albanian Night Party

22/11 Calan (UK) – Ny-folk

20/11 MED SNE – TEMA / Det Kgl. Teater

18/11 Mit liv som Nikolaj Stokholm

16/11  Andreas Bo – FIFTI FIFTI

14/11 Allan Taylor (UK) – Skotsk & Irsk Musikscene

12/11 Med hovedet i himlen – TEMA / Louise Schouw Teater

9-10/11 The Earth Song – finsk danse-punk-musical om bæredygtighed af Sari Palmgren (FIN)

7/11 Huxi Bach – ‘IND TIL BENET’

6/11 Ballerup Bladets vælgermøde

3/11 TEMAS 50 ÅRS JUBILÆUMSAFTEN – Komedien, hvor alt går galt – TEMA / Folketeatret

1/11 Afenginn – Nyfolk

31/10 Manran (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

23-28/10 An Enemy of the People af Henrik Ibsen – i Arthur Millers oversættelse med norske ‘Nordic Black Theatre’, svenske ‘Södra Community’ og danske ‘Afro Cosmopolite Thespians – ACT

14/10 Martin Nørgaard & Mikkel Klint Thorius – Indebrændt

13/10 Romsmagning

12/10 Vokalensemblet Basix – Sidste Runde – Afskedsturné

11/10 Baltoppen LIVE Song Writer Circle #2 feat: Ida Wenøe (DK), Kajsa Vala (IS) og Lena Anderssen (CA/FO) – Nyfolk

10/10 Almost Irish feat. Chris McMullan (NIR) – Skotsk & Irsk Musikscene

23/9 – 7/10 Skammerens Datter med Teatergruppen Klima

16/9 Carsten Bang – ALTER EGO

14/9 10 gode grunde til at smile – støttearrangement til fordel for Børnelungefonden

13/9 Dybvaaaaad TV optagelse med Respirator

9/9 Rune Klan Live 2017 – Barnløs

8/9 Greg Russell & Ciaran Algar (UK) – Skotsk & Irsk Musikscene

27/5 Dans på Toppen – Ballerup Musik & Kulturskole

20/5 Årets MusikprofilRadio 90.2 – Finalekoncert 

9/5 Shamrock feat. Colum Sands (IE/DK) – Skotsk & Irsk Musikscene

6/5 Mere Monitor vol. 1 -The Final Show

5/5 Jacob Dinesen Band

27-28/4 FINALE af Analog (US/CH/CZ/DE)

25/4 Robyn Stapleton Trio (SCO/DK) – Skotsk & Irsk Musikscene

23/4 Teaterbilletdag – TEMA

20/4 Elmøe og Hoffmann (DK) + Rydvall/Mjelva (SE/NO) – Ny-folk

10/4 Den Politiske Kandestøber – TEMA og Folketeatret

6/4 Niels Hausgaard

5/4 RITUAL af Next Zone

2/4 SWINGTIME MED MICHAEL CARØE & BIG BLUE BAND

30/3 Laura Mo + Mikael K & Klondyke – Ny-folk

29/3 Sanne Søndergaard – Sindssyg Kælling

26/3 Baldur Forårskoncert feat Susanne Elmark

22/3 Mick Øgendahl’s FEST

21/3 Scott Wood Band (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

19/3 Så ‘det – TEMA og Cafe Liva‎

7-11/3 Lykkeby –  Ballerup Ungdomsskoles Musicalhold

25/2 Unge Synger Klassisk – Ballerup Musik- og Kulturskole

23/2 KRAKEN af Trygve Wakenshaw (NZ)

19/2 En månesyg aften – TEMA og Teatret ved Sorte Hest & Cirkus Bue & Stenz

15-18/2 Korp, Korp af Ostwald/Uvaas (NO)

11/2 Michael Schøt – Ulykkeligt Vidende

10/2 Far’ på færde – TEMA og Comedieteatret

9/2 VALS med Dansk Danseteater

7/2 Kris Drever feat. Ian Carr (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

4/2 Dans på Toppen – Ballerup Musik- og Kulturskole

3/2 Gin Smagning

28/1 Hodja fra Pjort – TEMA / Folketeatret

26/1 Lydom, Bugge & Høirup/Gangspil – Ny-folk

24/1 Martin & Eliza Carthy (UK) – Skotsk & Irsk Musikscene

15/1 I Hold Your Hand In Mine – TEMA og Café Liva

 

2016

17/12 Musikskolens store Juleshow – Ballerup Musikskole

13/12 The Happy River Band (IE/DK) – Skotsk & Irsk Musikscene

8/12 Fastpoholmen (SE/DK) – Ny-folk

6/12 Vores Sensommer – TEMA og Gurs Teater‎

3/12 ICEHOT / LILLE PRINSEN af Norrdans (SE)

2/12 ICEHOT / MILKYWHALE af Melkorka Sigríður Magnúsdóttir (IS)

1/12 ICEHOT / MAN af Sølvi Edvardsen (NO)

24/11 Dansetimen – TEMA og Landsteatret‎

21-23/11 HIMMEL af Teater Minsk (DK)

19/11 VoiceZone med vokalgruppen BASIX

17/11 Portraits in Motion af Volker Gerling (DE)

16/11 Comedy ZOO On Tour med Martin Nørgaard, Morten Wichmann og Mikkel Klint Thorius

15/11 Frøken Nitouche – TEMA og Folketeatret‎

13/11 SWEET & SWING 40 ÅR

8/11 MacPolvo (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

2-5/11  Scattered af Motionhouse (UK)

27/10 Stor ståhej for Benny & Trisse – TEMA og Folkeoperaen‎

22/10 Linda P – NORMAL?

18/10 Frankie Gavin & De Dannan (IE) – Skotsk & Irsk Musikscene

15/10 Comedy ZOO On Tour med  Geo & Carsten Eskelund”Kend din by Special”

14/10 The Sunshine Boys – TEMA / Folketeatret og Teater 2

13/10 Baby In Vain + Molly + Cloudy Avenue – Mere Monitor / Bpromoter i Baghuset

8/10 Noizy (AL) – BPROMOTER

4/10 Lynched (IE) – Skotsk & Irsk Musikscene

1/10 Tamra Rosanes, Rebekka Thornbech og Cisser – Baltoppen LIVE Songwriter Circle #1  – Ny-folk

30/9 Men’s Room 3: Men’s Room vs. Predator v/ Thomas Hartmann og Torben Chris

22/9 Manfred Mann’s Earth Band (UK)

21/9 Lillys Danmarkshistorie – TEMA / Folketeatret og Teatret Fair Play

18/9 Anders og Katrine (fra Lille Nørd) – Ballerup Børneklub

16/9 Four Jacks For Altid

7/9 Dirigenten af Tobias Trier

6/9 Paul McKenna Band (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

4/9 Robyn Stapleton Trio (SCO/DK) – keltisk folk i f.m. Økologisk Høstmarked på Grantoftegård i Pederstrup

1/9 Jacob Dinesen & Allan Taylor (DK/UK) – Ny-folk

24-28/8 The Merchant of Copenhagen af Afro Cosmopolite Thespians (DK)

17/5 COAST (UK) – Skotsk & Irsk Musikscene

4/5 BARBEREN I SEVILLA – TEMA / DET KONGELIGE TEATER

30/4 Det er ligegyldigt hva’ andre tænker, ikk? – Christian Fuhlendorff

28-29/4 ZOOM & Story of … – Taneli Törmä/Location X (FIN)

24/4 Teaterbilletdag – TEMA

21/4 Bright Sparks (UK) + Northern Assembly (FO/UK/DK) – Ny-folk

18/4 Nordic Fiddlers Bloc (UK/SE/N) – Skotsk & Irsk Musikscene

17/4  Swingtime – Big Blue Band

15/4 Valg – Huxi Bach

13-14/4 Prisms – Benoît Lachambre og Montréal Danse (CDN)

10/4 Royal Danish Brass i samarbejde med Måløv Musikforening

9/4 Povl Dissing & Benny Andersen

8/4 The Minds of 99 – BPROMOTER

7/4 Mr. Copenhagen – Simon Talbot

6/4 VARMESTUEN – TEMA / Folketeatret

3/4 SØNCK EN GANG – TEMA / Teater Gyda

31/3 Dreamers’ Circus – Ny-folk

29/3 Tophøj, Barslund & Zeeberg – Skotsk & Irsk Musikscene

22/3 JEAN DE FRANCE – TEMA / Folketeatret

20/3 Susi Hyldgaard Trio feat. Smørum Kirkes Ungdomskor & Det Grafiske Kor

19/3 MIO, MIN MIO – TEMA / Folketeatret

18/3 KÆPHESTE – Lasse Rimmer

17/3 Dance For Me – danceforme (IS)

15/3 N.A.R.G. – North Arena Rumble Game – DON*GNU

13/3 Blandede Bolcher med Baldur

9/3 ILDFUGLEN + MEN IN COATS – Dansk Danseteater

1-5/3 DØDNINGEBRUDEN – BASK

24/2 PERKER CABARET – TEMA / dansk dansk

18/2 ORPHAN COLOURS – Ny-folk

17/2 DET STORE SKUFFEJERN – Per Vers, Peter Dyreborg & Per Helge Sørensen

16/2 TRADISH – Skotsk & Irsk Musikscene

14/2 SMÅ KATASTROFER – Paolo Nani

12/2 RENT MEL I POSEN? – TEMA / Comedieteatret

11/2 NIELS HAUSGAARD – Aflyst pga sygdom

6/2 BALLERUP MUSIKSKOLES DANSESHOW

2-3/2 7 RUNER – Next Zone / Lene Boel

26/1 BASCO FEAT. JULLIE HJETLAND – Skotsk & Irsk Musikscene

21/1 KONGELIG REVYLEVERANDØR – TEMA / DK Turné Teater

19/1 LARRY CARLTON QUARTET (US)

16/1 UNGE SYNGER KLASSISK 2016 – Ballerup Musikskole

 

2015

8/12 PADDY DOYLES  – Skotsk & Irsk Musikscene

5/12 BALLERUP MUSIKSKOLES STORE JULESHOW

3/12 FANDENS OLDEMOR – TEMA / OFF OFF

2/12 OMVENDT – Lars Hjortshøj

1/12 839 DAGE – TEMA/LIVE /BaggårdTeatret

25/11 MIT HOVED – Ruben Søltoft

21/11 HANNE BOEL

20/11 MEDA (AL) – BPROMOTER

19/11 APRIL VERCH BAND (CDN/USA) – Ny-folk

16/11 JEG HØRER STEMMER (på Tapeten) – Sort/Hvid & Det Kgl. Teater

15/11 DEN SIDSTE TURIST – TEMA / Café Liva

12/11 NOAH

10/11 GOITSE (IRE) – Skotsk & Irsk Musikscene

8/11 SUSI HYLDGAARD EXPERIENCE (DE/SE/DK) feat. Sweet & Swing + ShowSingers Ltd.

6/11 DET ANDET STED – TEMA / Gurs Teater

4/11 KIRA SKOV BAND

3/11 KIRA SKOV KVARTET

2/11 LOST MEMORIES – Pernille Garde

29 – 31/10 LOVE SONGS – Dansk Danseteater

23 – 24/10 JEMINA – act as you’d know her – Helsinki Dance Theatre (FI)

20/10 BARLUATH (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

20/10 WORKSHOP – INDBLIK I LOST MEMORIES – Pernille Garde

19/10 HELT ENKELT KOMPLICERET – TEMA / Det Kgl. Teater

16/10 DIG OG MIG – TEMA / Folketeatret

14 – 15/10 MOVING BODYART  – Cirque Arté Diem (SE)

14/10 Voksen/barn workshop med Cirque Arté Diem (SE)

10/10 YTRINGSPLIGT – Michael Schøt

9/10 METTE JUUL KVINTET

8/10 FOLKEKLUBBEN – Ny-folk

6/10 JAMES CRAMER (IRE) – Skotsk & Irsk Musikscene

4/10 BOBLER – TEMA / Vigga Bro

19 – 27/9 DEN NY CYRANO – Teatergruppen KLIMA

13/9 DYRENE I HAKKEBAKKESKOVEN – Teater V

11/9 THE GARFIELD/REIFF PROJECT (US/SE/DK)

10/9 MAGGIE BJORKLUND + WORKERS IN SONGS – Ny-folk

4/9 LORD SIVA + lokal support HOVEDLØS & LAVALAMPEN –  BPROMOTER

1/9 SCOTT WOOD BAND (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

30/8 ONKEL REJE SPARKER BALLERUP BØRNEKLUB I GANG

20/5 ‘ÅRETS GANG’ AF RUNE T. KIDDE MED POVL DISSING, FUZZY, DI VERS KORET & JAZZTRIO 

19/5 PADDY CALLAGHAN TRIO (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

10/5 TEATERBILLETDAG

2/5 kl. 16:00 & 20:00 DET STORE SPØRGSMÅL – Jan Gintberg

22-25/4 BROKEN – Motionhouse (UK)

16/4 FESTEN – TEMA / Folketeatret

14/4 PERNILLE OG STEPHEN QUIGG (SCO)  – Skotsk & Irsk Musikscene

12/4 BIG BLUE BAND feat. JETTE TORP

11/4 BALLERUP KOR MARATON

9/4 THE WHITE ALBUM – support : Norr

29/3 FORÅRSKONCERT – Baldur feat. Trine Gadeberg

26/3 kl. 19:00 & 21:30 ER DET IKKE DIG FRA DYBVAD? – Tobias Dydvad

23/3 FAIRPORT CONVENTION (UK) – Support: Bright Sparks (UK)

21/3 CARMINA BURANA – Dansk Danseteater

20/3 TOVE! TOVE! TOVE! – TEMA / Det Kongelige Teater

17/3 EWAN MACLENNAN (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

15/3 HVOR KOM DEN FRA? – TEMA / Café Liva

11/3 ENIGHED GØR DUM – Niels Hausgaard

10/3 BANG OG BETTY – TEMA / Folketeatret

2-7/3 ROMEO + JULIE – Ballerup Ungdomsskoles Musicalhold

22/2 BASIX

21/2 UNGE SYNGER KLASSISK – Musikskolen

19/2 HALLØJ PÅ FALDEREBET – TEMA

17/2 CARA (DE/SCO/IRL) – Skotsk & Irsk Musikscene

15/2 UPLOADED – TEMA

14/2 SINNE EEG GROUP – Vinterjazz

13/2 DR BIG BAND – Vinterjazz

6/2 MORD PÅ SKACKHOLM SLOT – TEMA

5/2 BETAMAX – Thomas Hartmann

31/1 BALLERUP MUSIKSKOLES DANSEHOLD

28/1 NORDISK 2015 m. Hulda (FO), The New World Vulture (NO), Blaue Blume (DK), support: Sparkhouse (DK)

27/1 ELEANOR SHANLEY (IRE) – Skotsk & Irsk Musikscene

 

2014

7/12 PÅ TOPPEN – TEMA

2/12 THE TANNAHIL WEAVERS (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

26/11 THE CONSPIRACY OF SPRING m. Mute Comp.

25/11 ORIGINAL Andreas Bo

21/11 HVEM STØVER AF? – TEMA

15/11 GINMAN / EIVØR 

12/11 FANDENS TIL FANGSTMÆND – TEMA

7/11 MANDEHADER? – Sanne Søndergaard

6/11 DYRET!Carsten Bang ‎

4/11 LARSA (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

3/11 GLASMENAGERIET  – TEMA

1/11 PANDORA + ADNAN DACI + GRUPI REMIX – BPROMOTER (MK)

29/10 JEG HEDDER BENTE – TEMA

27/10 KÆLDERMENNESKET  – TEMA

25/10 KLIMA STØTTEKONCERT

26/10 KLIMA STØTTEKONCERT

24/10 FOR AT GØRE EN KORT HISTORIE LANG – Christian Fuhlendorff

21/10 SKERRYVORE (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

17/10 BILAL IRSHED & GLOBAL TUNES 

4/10 COMEDY TOUR ’14 – Thomas Warberg

3/10 ROOTLESS m. Glimt

1/10 MORTEN CARLSEN & DUNIA 

30/9 RÉALTA (NIR) – Skotsk & Irsk Musikscene

27/9 PIANO SUMMIT 2014 feat. Stephanie Trick (US), Paolo Aldrighi (I), Lasse Jensen, Tom Nielsen

19/9 25 MINUTTER ENDNU Povl Dissing

12/9 FERAL m. Tortoise in a Nutshell (UK)

11/9 VIVA, VIVE! m. Black Box Dance Company

9/9 TRADISH  – Skotsk & Irsk Musikscene

4/9 CLOCKWORK m. Sisters (SE)

28/8 A SIMPLE SPACE m. Gravity and others Myths (AUS)

29/8 A SIMPLE SPACE m. Gravity and others myths  (AUS)

30/8 A SIMPLE SPACE m. Gravity and others myths (AUS)

27/8 MISS DOLLY  m. Marcel et ses drôles de femmes (F) – Open Air i Hedeparken

25/5 BALLERUP MUSIKSKOLES DANSEHOLD

13/5 ROD SINCLAIR & DICK GAUGHAN – Skotsk & Irsk Musikscene

7/5 DELLA MAE (US) + WORKERS IN SONGS (DK)

4/5 BIG BLUE BAND m. Michael Carøe

1/5 KIM NØRGAARD

29/4 EMILY SMITH (UK) – Skotsk & Irsk Musikscene

29/4 DANSENS DAG

27/4 PANDORA 88 (D)

26/4 PANDORA 88 (D)

25/4 REMAIN RESTLESS m. CIE 4 (D)

24/4 REMAIN RESTLESS m. CIE 4 (D)

23/4 TANGRAM (D)

22/4 TANGAM (D)

16/4 DET STRIBEDE SHOW – Rune Klan

15/4 DEN STUNDESLØSE – TEMA

14/4 LIVING ROOM m. Recoil Performance Group

12/4 DROZ DAILY STEEZIN CYPHER + lokal support Hovedløs – BPROMOTER

8/4 HJÆLP – Huxi Bach

5/4 PETER BELLI M. BAND

4/4 KYS HINANDEN – TEMA

2/4 THE UFFE HOLM SHOW 4

1/4 FLAMENCO SHOW (ES)

30/3 RONJA RØVERDATTER – TEMA

28/3 GOGO BERLIN + JOHANN KOLSTRUP + lokal support Gekko Max – BPROMOTER

23/3 FORÅRSKONCERT MED BALDUR

18/3 THE OUTSIDE TRACK – Skotsk & Irsk Musikscene

17/3 STORMEN m. Dansk Danseteater

16/3 SANGE FRA EN FRIBYTTER – TEMA

14/3 LIS SØRENSEN

12/3 FÆRDIG MED FYRRE – TEMA

11/3 KVINDE KEND DIT SKAB m. Don*Gnu

4-8/3 THE WILD ROSE – BALLERUP UNGDOMSSKOLES MUSICAL

23/2 THE ORPHAN CIRCUS m. Les Sage Fous (CDN)

22/2 UNGE SYNGER KLASSISK – BALLERUP MUSIKSKOLE

21/2 LAD OS JAMRE – Niels Hausgaard

20/2 LINDA P’S HOVEDPINE?

18/2 ALMOST IRISH – Skotsk & Irsk Musikscene

1/2 BALLERUP MUSIKSKOLES DANSEHOLD

29/1 SELVTILFREDS – Lasse Rimmer

25/1 NORDISK 2014 m. Byrta (FO), Sea Change (NO), Good Moon Deer (IS), Sekuoia (DK)

22/1 SPURVEN – TEMA

12/1 KUN EN SOM DIG m. Søren Dahl – TEMA

9/1 MINI FESTIVAL FOR KLUBBANDS

7/1 TUPELO (IRE) – Skotsk & Irsk Musikscene

 

2013

11/12 SONETTER – TEMA

10/12 D.u.K – Skotsk & Irsk Musikscene

8/12 SKIBET SKAL SEJLE I NAT – TEMA

4/12 NEW JOURNAL m. Dance Promotion & CPH Arts

30/11 NANNE EMELIE

21/11 JAVEL, HR. MINISTER – TEMA

20/11 FUCK! JEG ER I 40’ERNE – Mette Lisby

18/11 FUTURE ROADS m. Freestyle Phanatix

16/11 NOAH + BJØRNSKOV – BPROMOTER

12/11 AHAB (UK) – Skotsk & Irsk Musikscene

10/11 BALLERUP KOR XPLOSION

3/11 SMILET ER DEN KORTESTE AFSTAND – TEMA

1/11 LARRY CARLTON QUARTET

29/10 OTHER ROADS (UK) – Skotsk & Irsk Musikscene

24/10 I VORES BUS ER GLÆDE – TEMA

23/10 MUSIC FROM MOVEMENT m. wego

22/10 MUSIC FROM MOVEMENT m. wego

21/10 MADAME BUTTERFLY – TEMA

19/10 ULIGE NUMRE, RAZIKA (N) + lokal support Karoline Ude – BPROMOTER

17/10 CAROLINE HENDERSON

12/10 FOLKEKLUBBEN + WORKERS IN SONGS

11/10 PETER OG ELGEN – TEMA

8/10 SKERRYVORE (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

28/9 – 6/10 KLOKKEREN FRA NOTRE DAME – m. Teaterforeningen Klima

15/9 DYRENE I HAKKEBAKKESKOVEN

12/9 TALLE ALENE I VERDEN – Simon Talbot

7/9 BALLERUP ROCK UPCOMING VOL. 2 – BPROMOTER

6/9 BARBARA MOLEKO + EMILIE RAMIREZ + lokal support Hovedløs – BPROMOTER

3/9 PAUL MCKENNA BAND (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

6/6 KIM LARSEN OG KJUKKEN

1/6 BALLERUP MUSIKSKOLES DANSEHOLD

8/5 THE SANDMEN + JUPID OAKS

7/5 RÉALTA (NIR) – Skotsk & Irsk Musikscene

4/5 THOMAS HARTMANN – X II

2/5 CARMEN – TEMA

30/4 PLAGIAT – Andreas Bo

29/4 DANSENS DAG

24-27/4 DET USAGTE m. Ballerup Ungdomsskoles Musicalhold

17/4 MY DANISH COLLECTION – Lars Hjortshøj

16/4 MARIANNE GREEN – Skotsk & Irsk Musikscene

14/4 BIG BLUE BAND ft. Kirsten Siggard

5/4 JEG ELSKER DIG – TEMA

4/4 SJOV MAND, KLAM PERSONLIGHED – Tobias Dybvad

1-3/4 LEO (D) m. Circle of Eleven / Y2D

23/3 SIX CITY STOMPERS FT. LILLIAN BOUTTÉ + Ballerup Big Band + BmSO + BBW + Baldur

22/3 SENILDEMENTE SJUSKEMIKLERR m. Monrad og Rislund

19/3 JANE & SHANE – Skotsk & Irsk Musikscene

17/3 FORÅRSKONCERT m. Baldur

13/3 2MEN2MAHLER m. Granhøj Dans

10/3 LOVE ME DO – TEMA

8/3 LOVE SONGS m. Dansk Danseteater

3/3 HIMMEL OG JORD m. Teater Rio Rose

2/2 BANGE FOR SJOV m. Omar Mazouk

27/2 SÅDAN ER DET JO m. Niels Hausgaard

23/2 UNGE SYNGER KLASSISK m. Ballerup Musikskole

21/2 ESBEN JUST feat. Voicezone

20/2 FRA DEN ENE HJERNEHALVDEL TIL DEN ANDEN m. Erik Clausen

19/2 THIS IS HOW WE FLY (IRL/US/SE) + DEAS (DK) – Skotsk & Irsk Musikscene

10/2 VALHALLA BALLADEN OM BALDUR – TEMA

8/2 SUKKERLYN + TIGERBLOD + MIRZA + AMIN SAFARI – BPROMOTER

2/2 BALLERUP MUSIKSKOLES DANSEHOLD

29/1 MENS VI VENTER PÅ GODOT – TEMA

22/1 THE OUTSIDE TRACK (SCO/IRL/CAN) – Skotsk & Irsk Musikscene

17/1 NORDISK 2013 m. Bottled in England (DK), HighasaKite (NO), Frostfelt (FO), Human Woman (IS)

13/1 DET GÅR OVER IGEN – TEMA

10/1 MINI FESTIVAL FOR KLUBBANDS

 

2012

16/12 CIRKUS FANTASTICA – TEMA

4/12 THE ALAN KELLY GANG (IRE) – Skotsk & Irsk Musikscene

1/12 MALENE MORTENSENS GROUP

30/11 VELKOMMEN – TEMA

27/11 PROJEKT X – MARSHMALLOW OG NAGHOL m. Mute Comp.

20/11 STEPHEN QUIGG (SCT) + BOYS OF BLUE HILL – Skotsk & Irsk Musikscene

8/11 HVEM MYRDEDE REGITZE RIO – TEMA

7/11 ENESTÅENDE m. Christian Fuhlendorff

4/11 BARE EN GANG TIL – TEMA

3/11 WAFANDE + DONKEY SOUND FT. SHAKA LOVELESS + DJ ER DU DUM ELLER HVAD? + lokal support DJ Lindquist – BPROMOTER

1/11 SMÅ GRÅ LØGNE – TEMA

30/10 BRENDAN BEGLEY & CAOIMHIN O’RAGHALLAIGH (IRE) – Skotsk & Irsk Musikscene

29/10 BRUCE GUTHRO (CDN)

28/10 LIS SØRENSEN

21/10 KENTEX 50 – TEMA

16/10 THE NEW ROPE STRING BAND – Skotsk & Irsk Musikscene

13/10 BALLERUP ROCK UPCOMING VOL. 1 – BPROMOTER

11/10 SPAS m. Mick Øgendal

5/10 NÅR KATTEN ER UDE – TEMA

2/10 SLUT – TEMA

22-30/9 ALICE I EVENTYRLAND m. Teaterforeningen KLIMA

17/9 DRIFT m. Kitt Johnson/X-act

13/9 THE ADVENTURES OF ALVIN SPUTNIK – Deep Sea Explorer by Tim Watts m. Perth Theatre Company (AUS)

8/9 SINNE EEG GROUP

7/9 BSMARTER feat. CHRISTIAN PAYNE (UK)

4/9 TRADISH – Skotsk & Irsk Musikscene

1/9 ORD OG TONER m. Ghita Nørby & Lars Hannibal

27/8 CUERDO m. Karl Stets (ES)

8/5 DJURSLAND SPILLEMÆND – Skotsk & Irsk Musikscene

19/4 TEATRO – TEMA

15/4 BIG BLUE BAND

13/4 JOHN OATES BLUES BAND

12/4 LUKAS GRAHAM

10/4 ISLANDERS – Skotsk & Irsk Musikscene

9/4 FAKIREN FRA BILBAO – TEMA

26/3 MORDETS MELODI – TEMA

25/3 BALDURs Forårskoncert

22/3 JAN GINTBERG

20/3 TRAD LADS – Skotsk & Irsk Musikscene

18/3 PETER LARSEN SHOW – TEMA

5-10/3 ALICE I EVENTYRLAND m. BALLERUP UNGDOMSSKOLES MUSICALHOLD

25-26/2 WEAR IT LIKE A CROWN m. Cirkus Cirkör (SE)

23/2 DET GLADE VANVID – TEMA

16/2 BEGGARS ROW – Skotsk & Irsk Musikscene

8/2 HENRIK & PERNILLE

7/2 M2 m. EA EO (B)

6/2 SEX. VOLD. BLOD. SNASK m. Får302

5/2 ANTBOY

4/2 UNGE SYNGER KLASSISK – BALLERUP MUSIKSKOLE

3/2 BARONESSEN – TEMA

29/1 CAFÈ LIVA – TEMA

28/1 DE GYLDNE LØVER

25/1 HJARDEMÅL m. Thy Teater

24/1 OLÉ m. PAUL MOROCCO SHOW (EA)

22/1 HA HA m. OKIDOK (B)

18/1 NIELS HAUSGAARD

14/1 BALLERUP MUSIKSKOLES DANSEHOLD

11/1 LINDA P – OG MIG

10/1 SHAMROCK – Skotsk & Irsk Musikscene

 

2011

13/12 BREGENBORG BAND – Skotsk & Irsk Musikscene

2/12 MARTIN BRYGMANN SHOW

29/11 LOS DE DAE SHOW (ES)

24/11 SLIPS INSIDE m. OKIDOK (B)

22/11 JANE & SHANE – Skotsk & Irsk Musikscene

20/11 SWEAT & SWING feat. Sinne Eeg

18/11 KVINDE KEND DIN KROP m. Mungo Park

17/11 SUGAR

8/11 CALUM & HEIKKE + KASIR – Skotsk & Irsk Musikscene

7/11 VELKOMMEN PÅ FORSIDEN

6/11 NU GÅR VÅREN GENNEM NYHAVN

28/10 EIVØR

27/10 SKÆRMYDSLER

24/10 PANTERA m. CPH Danse Art / Lotte Sigh

18/10 BEOGA – Skotsk & Irsk Musikscene

15/10 TOUFIK

9/10 MAGURITE

7/10 VIELFALT

5/10 CARSTEN BANG

4/10 MOGENS OG MAHMUT

20/9 NEIL BROPHY BAND – Skotsk & Irsk Musikscene

17/9 SØREN KRAG JACOBSEN

16/9 STUEPIGERNE

29/5 BALLERUP MUSIKSKOLES DANSEHOLD

10/5 MARIANNE GREEN – Skotsk & Irsk Musikscene

7/5 PAL FRENAK

26/4 GRADA

15/4 DEM INDBILDTE SYGE

10/4 BYENS BREDESTE BALLER

6/4 THOMAS HARTMANN

3/4 BIG BLUE BAND

1/4 GROUPIE

27/3 BALDUR

24/3 NIELS LAN DOKY TRIO

18/3 GUMMI T

17/3 LIS SØRENSEN

15/3 GOITSE – Skotsk & Irsk Musikscene

8/3 COMPAGNI FLAK

3/3 JIMMY JØRGENSEN

27/2 SIGURDS BJØRNETIME

25/2 ELLING I NÆRKONTAKT

22/2 NUALA KENNEDY – Skotsk & Irsk Musikscene

13/2 CONCORD BRASS BAND

11/2 END OF THE RAINBOW

06/2 MÅSKE KU VI

30/1 SMUKKE CHARLIE

25/1 FOLK FRIENDS – Skotsk & Irsk Musikscene

9/1 OPERACAFÈ

 

2010

7/12 NIAMH NI CHARRA – Skotsk & Irsk Musikscene

5/12 TOMMY KENTER

25/11 CANTABILE ”HAIKU”

24/11 RICHARD

23/11 EMILY SMITH & JAMIE MCCLENNAN (SCO) – Skotsk & Irsk Musikscene

18/11 DANCE ME TO THE END – m. Granhøj Dans

12-13/11 EQUILIBRIO m. Daniel Abreu (CDN)

9/11 BREAKING THE WAWES

31/10 CALENDAR GIRL

29/10 POVL DISSING

27/10 KIRSTEN SIGGAARD SHOW

19/10 PADDY DOYLES – Skotsk & Irsk Musikscene

15/10 OMSKÅRET m. Omar Mazouk

14/10 BOBLERNE I BÆKKEN

13/10 UFORBEDRELIG m. Uffe Holm

7-8/10 ABBATOIRE FERMÉ (B)

18/9 BRIAN MØRK

14/9 THE OLD BRIGADE – Skotsk & Irsk Musikscene

8/9 OKIDOK

31/8 TRADISH – Skotsk & Irsk Musikscene

29/5 BALLERUP MUSIKSKOLES DANSEHOLD

11/5 PETER ABRAHAMSEN – Skotsk & Irsk Musikscene

7/5 VALRAVN

6/5 WE INSIST

4/5 ZENE + – REMIND ME

3/5 ZENE + – TUNNEL OF THE EYE

27/4 EN SMULE STILHED FOR STORMEN

25/4 MATINE

22/4 DANIELLE LEVEILLE (CDN)

20/4 TILBAGE TIL MOSKVA

18/4 LIS SØRENSEN

14/4 TO THE ONES I LOVE m. Thor

9/4 ULYSSES

7/4 BRUCE GUTHRO

6/4 FJORDFOLK – Skotsk & Irsk Musikscene

29/3 BABBLE-BABBLE

26/3 OSVALD

21/3 BALDUR

18/3 PROPAGANDA m. Mick Øgendahl

16/3 THE MCCALMANS – Skotsk & Irsk Musikscene

15/3 VELKOMMEN I KLUBBEN

9-14/3 BALLERUP UNGDOMSSKOLES MUSICAL

28/2 DAWA

28/2 TITTA EVELIINA SOINI

26/2 DEN RUSSISKE FAMILIE

14/2 POVL DISSING & BENNY ANDERSEN

12/2 NIELS HAUSGAARD

10/2 KÖTTTEATERN

9/2 ALMOST IRISH – Skotsk & Irsk Musikscene

7/2 JESPER LOHMAN

6/2 UNGE SYNGER KLASSISK

4/2 WOMEN THEATRE GROUP KOME

29-30/1 LA TROUPE NATURE

23/1 ELVIS SHOW

20/1 VON SCHOLTEN

19/1 SHAMROCK – Skotsk & Irsk Musikscene

18/1 THE ABSOLUTE ALL EGO SHOW