25. jan
KL. 19:30

Rod Sinclair & Scotia Nostra (DK)

Musik, Skotsk & Irsk Musikscene
3. feb
KL. 20:00

Maluba Orchestra

Musik
5. feb
KL. 14:00

BAMUKs Vinter Danseshow – 2022

Ballerup Musik- og Kulturskole - Alle, Dans
8. feb
13. sep
KL. 19:30

The Yellow House All-Star Band (SCO/UK)

Sam Kelly Trio - Musik, Skotsk & Irsk Musikscene
8. feb
KL. 19:30

Fjordfolk

Musik, Skotsk & Irsk Musikscene
9. feb
31. maj
KL. 19:00

Foredrag med Kim Boye – Succes skabes indefra!

MOD TIL - Foredrag
10. feb
KL. 19:30

Oh Happy Day

Folketeatret - TEMA - teater i Baltoppen
11. feb
KL. 19:00

Heino Hansen’s Første Comedy Show

Heino Hansen - Comedy
11. feb
KL. 21:30

Heino Hansen’s Første Comedy Show – Ekstra show

Heino Hansen - Comedy
12. feb
KL. 19:00

Heino Hansen’s Første Comedy Show – Ekstraekstra show

Heino Hansen - Comedy
24. feb
KL. 20:00

Turist

Don*Gnu - Dans, Nycirkus, Performance
25. feb
KL. 19:30

Hjælp, vi er gift

TEMA - teater i Baltoppen
26. feb
KL. 10:00

Unge Synger Klassisk – 2022

Musik
8. mar
KL. 19:00

PERRONEN

Ballerup Musical - Alle
9. mar
KL. 19:00

PERRONEN

Ballerup Musical - Alle
10. mar
KL. 19:00

PERRONEN

Ballerup Musical - Alle
11. mar
KL. 19:00

PERRONEN

Ballerup Musical - Alle
12. mar
KL. 16:00

PERRONEN

Ballerup Musical - Alle
14. mar
KL. 20:00

W/hole

Rapid Eye - Nycirkus, Performance
15. mar
KL. 19:30

McGoldrick, McCusker & Doyle (SCO)

Musik, Skotsk & Irsk Musikscene
17. mar
KL. 20:00

Bo Stief & Poul Halberg + Mathæus Bech

Musik
20. mar
KL. 15:00

Swing-time med Bobo Moreno og Big Blue Band

Musik
22. mar
KL. 19:30

Bedrag

Folketeatret - TEMA - teater i Baltoppen
23. mar
KL. 20:00

Bohr

GLiMT - Nycirkus
25. mar
KL. 20:00

Nasty

Susanna Leinonen Company (FI) - Dans
26. mar
KL. 20:00

Nasty

Susanna Leinonen Company (FI) - Dans
28. mar
KL. 19:00

Værd at vide om mænd og kvinders hjerner – foredrag med Ann E. Knudsen

Tikko - Foredrag
29. mar
KL. 19:00

Vores vilde verden – foredrag med Helle og Uri Løvevild Golman

Tikko - Alle, Foredrag
30. mar
KL. 20:00

TATOVERING

Mungo Park - Performance, Teater
31. mar
KL. 19:00

Simon Talbot – OPTUR

Comedy
2. apr
KL. 20:00

Niels Skousen med Band

Musik
3. apr
KL. 15:00

FORÅRSKONCERT MED BALDUR

Musik
5. apr
KL. 19:30

Breabach (SCO)

Musik, Skotsk & Irsk Musikscene
10. apr
KL. 15:00

I al slags vejr

CAFÈ LIVA - TEMA - teater i Baltoppen
11. apr
KL. 19:00

MANIPULATIONENS PSYKOLOGI – Foredrag med Niels Krøjgaard

Tikko - Foredrag
19. apr
KL. 19:00

Jægersoldat nr. 229 – foredrag med Thomas Rathsack

Tikko - Foredrag
20. apr
KL. 19:00

Mahamad Habane – Ham der komikeren

Comedy
21. apr
KL. 19:00

Jan Gintberg – Død eller Leende

Comedy
22. apr
KL. 19:30

Dracula

Figaros - TEMA - teater i Baltoppen
25. apr
KL. 19:00

MANIPULATIONENS PSYKOLOGI – Foredrag med Niels Krøjgaard

Tikko - Foredrag
26. apr
13. okt
KL. 18:00

Yngre med årene – foredrag med Bente Klarlund

Tikko - Foredrag
27. apr
KL. 20:00

Walk-Man

Don*Gnu - Dans, Nycirkus, Performance
28. apr
KL. 19:00

Elsk dine konflikter – Foredrag med Lars Mogensen

Tikko - Foredrag
29. apr
KL. 20:00

TRIBE

Next Zone - Dans
30. apr
KL. 20:00

The Danish Girl

Holstebro Dansekompagni tidl.: Black Box Dance Company - Dans
3. maj
KL. 19:30

Tradish (DK)

TRADISH - Musik, Skotsk & Irsk Musikscene
6. maj
KL. 20:59

Showcase Scotland Baltoppen LIVE 2022

Musik, Ny-folk
6. maj
KL. 21:00

Ross Ainslie & Ali Hutton Symbiosis (SCO) – Festival Showcase Scotland #1

Musik, Ny-folk
6. maj
KL. 21:01

Talisk (SCO) – Festival Showcase Scotland #1

Musik, Ny-folk
7. maj
KL. 15:00

Ross Ainslie, Ali Hutton & Jenn Butterworth (SCO) – Festival Showcase Scotland #2

Musik, Ny-folk
7. maj
KL. 15:01

Kinnaris Quintet (SCO)  – Festival Showcase Scotland #2

Musik, Ny-folk
7. maj
KL. 21:00

Elephant Sessions (SCO) – Festival Showcase Scotland #3

Elephant Sessions - Musik, Ny-folk
7. maj
KL. 21:01

Niteworks (SCO) – Festival Showcase Scotland #3

Musik, Ny-folk
9. maj
KL. 20:00

Cyrille Aimée (FR/US)

Musik
14. maj
KL. 20:00

Bree

Musik
15. maj
KL. 20:00

Ghost-Note (US)

Musik
17. maj
KL. 19:00

Tigerdyrskuren – om sundhed, selvværd og livsglæde – foredrag med Lisbeth Zornig Andersen

Soft Talk - Foredrag
18. maj
KL. 19:00

JACOB TAARNHØJ – KRØLLEHJERN’

Comedy
19. maj
KL. 19:00

Tobias Dybvad Tour 2022 – Levemand

Comedy
22. maj
KL. 11:00

Atlas

Ilmatila (FIN) - Nycirkus, Performance
23. maj
KL. 10:00

Atlas

Ilmatila (FIN) - Nycirkus, Performance
25. maj
KL. 19:00

Lev mere – tænk mindre – Aktuelt og tankevækkende foredrag med psykolog Pia Callesen

Tikko - Foredrag
31. maj
KL. 19:00

Foredrag med Kim Boye – Succes skabes indefra!

MOD TIL - Foredrag
1. jun
KL. 19:00

Nils Villemoes på slap line – foredrag

Tikko - Alle, Foredrag
11. jun
KL. 14:00

BAMUKs Sommer Danseshow – 2022

Ballerup Musik- og Kulturskole - Alle, Dans
13. sep
KL. 19:30

The Yellow House All-Star Band (SCO/UK)

Sam Kelly Trio - Musik, Skotsk & Irsk Musikscene
12. okt
KL. 19:00

Rasmus Tantholdt

MOD TIL - Foredrag
13. okt
KL. 18:00

Yngre med årene – foredrag med Bente Klarlund

Tikko - Foredrag
15. okt
KL. 20:00

Jesper Thilo Kvartet – 80 års fødselsdagstour

Musik
18. nov
KL. 19:00

Huxi Bach – Nyt Show: Alt er Godt 

Comedy